Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jak przygotować trawnik pod kosiarkę automatyczną?

Data publikacji: 2023-01-26, Data modyfikacji: 2023-01-26
A A AWydrukDrukuj  
 
Jak przygotować trawnik pod kosiarkę automatyczną?

Wydajność kosiarki automatycznej jest ściśle związana z przygotowaniem trawnika i z prawidłowym montażem akcesoriów, zwłaszcza przewodów obwodowych i prowadzących oraz prawidłowym umiejscowieniem bazy ładującej.

Nie ma jednak błędu, który możemy popełnić przy pierwszym montażu, a którego nie da się później skorygować, chyba że pozwolimy kosiarce przejechać przez obszar z kwiatami, lub wpaść do basenu pełnego wody. Jest to jednak łatwe do uniknięcia, jeśli zwrócimy uwagę na poniższe wskazówki.

Zapoznaj się z zestawem kosiarki automatycznej 

Kosiarka automatyczna będzie zazwyczaj zawierała w zestawie, oprócz samej kosiarki automatycznej, szereg akcesoriów niezbędnych do jej funkcjonowania. Zasadniczo powinieneś się spodziewać: 

  • kosiarki, 
  • stacji bazowej do ładowania, 
  • jednej rolki drutu obwodowego i jednej rolki drutu prowadzącego, 
  • kołków z twardego tworzywa sztucznego, 
  • śruby do mocowania stacji bazowej, 
  • wtyczki przyłączeniowej, 
  • zasilania, 
  • dokumentacji takiej jak podręczniki użytkownika lub instrukcje instalacji. 

Lista ta ma oczywiście charakter orientacyjny, ponieważ w zależności od producenta i modelu zawartość może się różnić.  

Wybór lokalizacji 

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest podjęcie decyzji, gdzie będą znajdować się poszczególne dostarczone elementy: baza ładująca, jaki obszar ma obejmować kabel obwodowy, od i do czego ma iść kabel prowadzący. 

Ustawianie bazy ładującej 

Najważniejszą kwestią dla lokalizacji bazy ładującej jest dostęp do źródła prądu, ponieważ baza ładująca jest punktem, w którym będzie ładowany akumulator kosiarki oraz w którym będą zamykane obwody elektryczne przewodu granicznego i przewodu prowadzącego. 

Najlepiej, jeśli baza ładująca znajduje się również w miejscu jak najbardziej odizolowanym od wilgoci i bezpośredniego światła słonecznego, aby uniknąć niepotrzebnego zużycia samej bazy ładującej i kosiarki automatycznej, która w końcu spędzi na niej dużo czasu. 

Węższe przejścia w ogrodzie, o szerokości mniejszej niż 3 metry, również nie będą dobrym miejscem na lokalizację bazy ładującej. Utrudni to dostęp robotowi, zwłaszcza jeśli będzie musiał zawrócić w pobliżu. 

Jako wskazówkę zaleca się pozostawienie co najmniej 1,5 metra po obu stronach i 2 metrów z przodu podstawy całkowicie wolnej od przeszkód. Ponadto baza ładująca powinna znajdować się na trawie, a nie na jakimkolwiek chodniku. 

Ułożenie przewodu obwodowego 

Przewód obwodowy jest elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania systemu automatycznego kosiarki. Służy on jako przewodnik dla kosiarki i pozwala jej czujnikom wykryć, gdzie znajduje się granica koszonego trawnika. 

Przed przystąpieniem do koszenia należy przede wszystkim zastanowić się, jak i gdzie ma kosić kosiarka. Warto sprawdzić w instrukcji urządzenia, czy określa ona konkretne minimalne odległości dla typu kosiarki automatycznej, z którą mamy do czynienia. 

Gdy jest to już jasne, można ułożyć kabel, zaczynając od bazy ładującej i zostawiając na początku kabla około 50 centymetrów wolnego miejsca, które będzie potrzebne do późniejszego podłączenia go do bazy ładującej. 

Pierwsze 2 metry przebiegu kabla powinny być w linii prostej od stacji, zanim skręci w dowolnym kierunku. Ma to na celu umożliwienie robotowi pełnego opuszczenia bazy ładunkowej przed zmianą kursu. 

Wzdłuż granicy ogrodu zwykle pozostawia się 20-30 centymetrów pomiędzy kablem a krawędzią. Może się to różnić w zależności od modelu, dlatego należy sprawdzić te dane w instrukcjach montażu. 

Układanie przewodu obwodowego wymaga zazwyczaj użycia małej pary szczypiec, aby ułatwić jego obsługę i połączenie ze wtyczkami i złączami na bazie ładującej. Aby zapewnić, że ułożony kabel nie będzie się przesuwał, należy go zabezpieczyć o podłoże za pomocą kołków dostarczonych z urządzeniem. Najlepiej wbić je w ziemię plastikowym młotkiem, aby ich nie uszkodzić, ale wystarczy dowolny ciężki przedmiot. Normalna odległość między nimi wynosi zwykle od 70 do 100 centymetrów. 

Lepszą opcją jest lekkie zakopanie kabla. Małą łopatą lub krawędzią grabi można zrobić bruzdę o głębokości 5-10 centymetrów, następnie ułożyć w niej kabel, a potem zasypać go ziemią. 

Ułożenie kabla prowadzącego 

Kosiarka automatyczna nie byłaby w pełni automatyczna, gdyby zatrzymywała się w środku ogrodu za każdym razem, gdy zabraknie jej baterii. Zamiast tego kosiarki te wykrywają sytuację, w której akumulator jest bliski wyczerpania i są w stanie automatycznie wrócić do bazy ładującej, aby go naładować, a następnie kontynuować swoją pracę. 

W tym celu istotną pomocą jest kabel prowadzący lub naprowadzający, dzięki któremu droga powrotna nie musi odbywać się poprzez podążanie ścieżką wyznaczoną przez kabel obwodowy. Kabel prowadzący również zaczyna się od bazy ładującej. Powinien on biec prosto przez około 2 metry, a następnie zostać ułożony w jak najprostszej linii do centralnego punktu drutu granicznego, tak aby przecinał ogród jak najbardziej centralnie. Ułatwi to robotowi znalezienie go podczas koszenia i podążanie za nim z powrotem do bazy, gdy poziom naładowania baterii będzie niski. 

Kontrole końcowe i rozruch 

Po ułożeniu i podłączeniu wszystkich kabli można podłączyć stację bazową do sieci poprzez jej zasilacz. Jeśli wszystko jest w porządku, można włączyć kosiarkę automatyczną, uruchomić wyświetlacz na niej lub poprzez aplikację na telefonie komórkowym, lub tablecie i skonfigurować ją tak, aby mogła natychmiast rozpocząć pracę. W menu konfiguracyjnym można zaprogramować takie rzeczy jak godziny pracy, kod bezpieczeństwa PIN, aktywować lub dezaktywować czujnik deszczu itp. 


Artykuł promocyjny
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
zielonogórski

Powiat zielonogórski - siedzibą jest Zielona Góra, która sama jest miastem grodzkim i nie wchodzi w skład powiatu. Powiat znajduje się w województwie lubuskim. Powiat powstał po reformie administracyjnej w 1999 roku. Gminy zaliczające się do powiatu to Babimost, Czerwieńsk, Kargowa, Nowogród Bobrzański, Sulechów Bojadła, Świdnica, Trzebiechów, Zabór.

Przyrodę, historię, zabytki i inne ciekawe miejsca w powiecie najlepiej poznacie, wjeżdżając czy to rowerem, czy wchodząc na oznakowane trasy. W Nietkowie można przespacerować się po zabytkowym parku krajobrazowym ulokowanym przy zespole pałacowym z połowy XVIII wieku. Jest także możliwość konnych przejażdżek.

Dostaniemy się tam liniami kolejowymi lub drogami krajowymi nr 3, 27 i 32 oraz wojewódzkimi nr 276, 277, 279, 280, 281, 282, 283, 288, 289, 290 i 295.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola