Przełomowa decyzja z sprawie rozwoju lotniska. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wyraziła zgodę na zainstalowanie systemu nawigacyjnego ILS wspomagającego lądowanie samolotu w trudnych warunkach pogodowych.
W ciągu dwóch lat na ILS, oświetlenie, poprawę bezpieczeństwa i rozbudowę portu Urząd Marszałkowski chce wydać ponad 16 milionów złotych. Zakup systemu ILS w 85 procentach ma współfinansować samorząd województwa. Na ten cel przekaże około 4 milionów złotych. Resztę sfinansuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost zajmuje ostatnie miejsce w kraju, pod względem przewożonych osób. W 2010 roku było to około 40 tyś. pasażerów. Dla porównania lotnisko w Rzeszowie/Jasionce, którego ludność jest zbliżona do Zielonej Góry obsłużyło ponad 450 tys. pasażerów w tym samym roku, czyli ponad 100 razy więcej niż lotnisko Babimost/Zielona Góra.
W tej chwili, z Babimostu samoloty rejsowe latają jedynie do Warszawy. Z tego połączenia korzystają gównie urzędnicy. Urząd Marszałkowski szuka także nowego przewoźnika. Za czteroletnią umowę na loty z Babimostu do Warszawy jest w stanie zapłacić 35 milionów złotych.
![]() |
Powiat zielonogórski - siedzibą jest Zielona Góra, która sama jest miastem grodzkim i nie wchodzi w skład powiatu. Powiat znajduje się w województwie lubuskim. Powiat powstał po reformie administracyjnej w 1999 roku. Gminy zaliczające się do powiatu to Babimost, Czerwieńsk, Kargowa, Nowogród Bobrzański, Sulechów Bojadła, Świdnica, Trzebiechów, Zabór. Przyrodę, historię, zabytki i inne ciekawe miejsca w powiecie najlepiej poznacie, wjeżdżając czy to rowerem, czy wchodząc na oznakowane trasy. W Nietkowie można przespacerować się po zabytkowym parku krajobrazowym ulokowanym przy zespole pałacowym z połowy XVIII wieku. Jest także możliwość konnych przejażdżek. Dostaniemy się tam liniami kolejowymi lub drogami krajowymi nr 3, 27 i 32 oraz wojewódzkimi nr 276, 277, 279, 280, 281, 282, 283, 288, 289, 290 i 295.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola