Belka
Środa, 24 Lipca 2019   imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

ZGWL pyta o źródło finansowania zmian w systemie szkolnictwa

Data publikacji: 2017-09-20, Data modyfikacji: 2017-09-20
A A AWydrukDrukuj  
 
ZGWL pyta o źródło finansowania zmian w systemie szkolnictwa

Obecne przepisy przerzucają na budżety samorządów znaczną cześć finansowania zadań związanych z adaptacją infrastruktury szkolnej do nowego systemu oświaty – podkreśla Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego w stanowisku dotyczącym finansowania wdrożenia reformy oświaty.

Samorządy zawnioskowały m.in. do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło i minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej o wskazanie „konkretnych środków finansowych na przygotowanie szkół podstawowych, tak by zapewnić uczniom klas VII odpowiednie warunki do nauki, a tym samym zrealizować jedno z kluczowych założeń reformy oświatowej”.

Gminy z województwa lubuskiego wskazują, że samorządy nie mają możliwości występowania o środki na doposażenie już istniejących szkół podstawowych, które od 1 września stały się szkołami 8-klasowymi. 

„Szkoły te muszą zostać wyposażone w pomoce naukowe dla nowo powstających klas VII w roku szkolnym 2017/2018 i klas VIII w roku szkolnym 2018/2019” – wskazują JST.

Jak podkreśla Zrzeszenie, gminy mogą starać się jedynie o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej z 0,4 proc. rezerwy z tytułu: dofinansowania remontów sanitariatów, doposażenia w meble świetlic w gimnazjach funkcjonujących w roku szkolnym 2016/2017 jako szkoły samodzielne lub w zespołach szkół ze szkołami ponadgimnazjalnymi, a od września 2017 r. przekształcanych w szkoły podstawowe. 

„Funkcjonujące kryterium, które na dzień dzisiejszy umożliwia wnioskowanie jedynie 
o środki na gimnazja spowodowało, że niejako +zapomniano+ o szkołach podstawowych” – zaznacza ZGWL.

Zrzeszenie wskazuje, że taka sytuacja obliguje samorządy do wydatkowania dodatkowych środków na doposażenie szkół podstawowych ze środków własnych.

Według informacji lubuskich gmin, w większości JST w regionie liczba szkół podstawowych powiększonych o oddziały klas VII i VIII przewyższa liczbę gimnazjów. 

„Stąd poniekąd zablokowano dostęp do środków na doposażenie szkół” – podkreślają lubuscy samorządowcy.

Zaznaczają, że te placówki wymagają m.in. remontów i adaptacji sal dydaktycznych oraz sanitariatów czy zakupy ławek, krzeseł i mebli.

Gminy wskazują, że „obowiązujący mechanizm prawny ewidentnie przerzuca na budżety samorządów znaczną cześć finansowania zadań wynikających z konieczności adaptacyjnych infrastruktury szkolnej”.

ZGWL zawnioskowało o „pilne wskazanie konkretnych środków finansowych na adekwatne przygotowanie szkół podstawowych , tak by zapewnić uczniom (…) odpowiednie warunki do nauki, a tym samym zrealizować jedno z kluczowych założeń reformy oświatowej”. 
ZGWL, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
zielonogórski

Powiat zielonogórski - siedzibą jest Zielona Góra, która sama jest miastem grodzkim i nie wchodzi w skład powiatu. Powiat znajduje się w województwie lubuskim. Powiat powstał po reformie administracyjnej w 1999 roku. Gminy zaliczające się do powiatu to Babimost, Czerwieńsk, Kargowa, Nowogród Bobrzański, Sulechów Bojadła, Świdnica, Trzebiechów, Zabór.

Przyrodę, historię, zabytki i inne ciekawe miejsca w powiecie najlepiej poznacie, wjeżdżając czy to rowerem, czy wchodząc na oznakowane trasy. W Nietkowie można przespacerować się po zabytkowym parku krajobrazowym ulokowanym przy zespole pałacowym z połowy XVIII wieku. Jest także możliwość konnych przejażdżek.

Dostaniemy się tam liniami kolejowymi lub drogami krajowymi nr 3, 27 i 32 oraz wojewódzkimi nr 276, 277, 279, 280, 281, 282, 283, 288, 289, 290 i 295.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola